Wydarzenia

   

... Rok przedszkolny 2011/2012 ...

Dzień Dziecka    

W Dniu Dziecka w naszym przedszkolu odbyła się niezwykła podróż dookoła świata na spotkanie z innymi dziećmi zamieszkującymi kulę ziemską. Wyruszyliśmy z Polski statkami na Biegun Północny, by poznać Eskimosa, następnie udaliśmy się do Japonii, gdzie poznaliśmy małą dziewczynkę ubraną w kimono, a po przepłynięciu Pacyfiku znaleźliśmy się w Ameryce Północnej, gdzie przywitał nas "Ryczący Bawół" - Indianin. Następnym etapem było przepłynięcie Atlantyku i przybicie do brzegów Afryki, skąd po krótkiej wizycie udaliśmy się przez Morze Śródziemne do słonecznej Italii, gdzie dowiedzieliśmy się jaka jest historia powstania stolicy, poznaliśmy włoski taniec "Tarantella" oraz charakterystyczne potrawy - makaron, oliwki, tortellini i lody. Po powrocie do Polski odczytaliśmy wiersz o Prawach Dziecka. Potem były już tylko życzenia, słodki poczęstunek i dyskoteka przy włoskich przebojach. Wszystkim dzieciom jeszcze raz życzymy wszystkiego szczęśliwego :)

Co piszczy w trawie    

Co piszczy w trawie? Tego chciały się dowiedzieć Motylki wybierając się na łąkę.

III Gminny Konkurs Małych Form Teatralnych    

23 maja osiem osób połączonych sił grup Lwiątek i Zajączków wzięło udział w III Gminnym Konkursie Małych Form Teatralnych w S.P. w Borkowie. W sumie odbyło się 6 przedstawień; nasze dzieci zaprezentowały spektakl pt. „Piraci piegowaci”, którym zdobyły II miejsce. Radość była ogromna, gdy jury ogłosiło wyniki, a na uwagę zasługuje fakt, iż przedstawienie zostało wyróżnione m.in. za muzykę, kostiumy i dekorację. Każdy mały aktor otrzymał nagrodę oraz pamiątkowy dyplom, a cała grupa otrzymała grę, puzzle oraz książkę. Oprócz doświadczeń związanych z występami na scenie, dzieci miały możliwość zabaw w świetlicy szkolnej z kolegami i koleżankami z innych przedszkoli.

Nabożeństwo majowe    

17 maja nasze przedszkolaki wzięły udział w nabożeństwie majowym.
Maryjo Królowo Rodziny - módl się za nami.

Dzień Patronki    

27 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Patronki. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane. Po śniadaniu odbył się uroczysty apel, podczas którego podziękowaliśmy Panu Bogu za dar naszej patronki, odśpiewaliśmy hymn przedszkola oraz przypomnieliśmy sobie kim była św. Joanna. Tego dnia wzięliśmy udział we Mszy świętej, a także wysłuchaliśmy koncertu operowego. Była chwila na poczęstunek oraz tańce w rytm włoskich przebojów. To był naprawdę niezwykły dzień.

Ciasto    

26 kwietnia w związku z przygotowaniami do Dnia Patronki, dzieci, przy pomocy pań, próbowały swoich kulinarnych umiejętności podczas pieczenia ciasta. Oprócz radości z przygotowywania była także radość ze smakowania.

Warsztaty Wielkanocne Słoneczek    

29 marca odbyły się Warsztaty Wielkanocne Słoneczek.

Warsztaty Wielkanocne Motylków    

28 marca odbyły się Warsztaty Wielkanocne Motylków.

Warsztaty Wielkanocne Lwiątek i Zajączków    

28 marca odbyły się Warsztaty Wielkanocne Lwiątek i Zajączków.

Szelmostwa Lisa Witalisa    

26 marca dzieci z naszego przedszkola miały okazję obejrzeć przedstawienie na podstawie wiersza Jana Brzechwy: SZELMOSTWA LISA WITALISA. Spektakl był okazją do uświadomienia dzieciom tego, że warto być ostrożnym w stosunku do tych, których jeszcze dobrze się nie zna. Lis Witalis był spryciarzem, oszustem, potrafiącym świetnie manipulować innymi, podczas gdy oni myśleli, że mają w nim przyjaciela. Jednakże z czasem wyszła na jaw przewrotność Witalisa, który zostawił w trudnej chwili tych, którzy go potrzebowali, a do tego wcześniej jemu pomagali. W odniesieniu do postępowania owego lisa, nie sposób nie odwołać się do przysłowia: "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie!".

Wiosna    

21 marca pierwszy dzień wiosny.

Budowanie rakiety    

W piątek 17 lutego, Motylki wraz z paniami zbudowały piękne rakiety z kartonów, pudeł i foli aluminiowej. Wspólne budowanie rozwinęło w dzieciach umiejętności dzielenia się pracą w grupie oraz uważnego słuchania poleceń nauczyciela. Wysiłek motylków został doceniony przez dorosłych. Nie jeden rodzic zapewne chciałby wejść do tak wspaniałego pojazdu kosmicznego, ale ta przyjemność była zarezerwowana tylko dla przedszkolaków.

Bal karnawałowy    

W piątek 03 stycznia w naszym przedszkolu mieliśmy okazję pobawić się na Balu Karnawałowym. Wszystkie dzieci zaprezentowały się w przepięknych, barwnych i fantazyjnych strojach i maskach z piórami, cekinami, brokatem. Wśród dziewczynek najwięcej było księżniczek. Rycerzy i książąt wśród chłopców nie było (może nie zdążyli dotrzeć). Ale za to nie brakowało różnorakich zwierząt i dzielnych bohaterów. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie pięknych strojów. A potem była już tylko zabawa, ciekawe tańce i konkursy w bajkowym klimacie prowadził Koperek. Jednym z nich było wcielenie się przedszkolaków i pani nauczycielki w postaci z bajki. Była to bajka o Królu, Królowej i ich córce, która uwięziona była na wieży której bronił smok.

Przegląd    

Dnia 20 stycznia Lwiątka i Zajączki uczestniczyły w przeglądzie jasełkowym w Pruszczu Gdańskim. Dzieci występowały na prawdziwej scenie. To było dla nas bardzo ważne doświadczenie. Kilka godzin pełnych wrażeń. Kto wie, może wśród naszych dzieci wyłoni się w przyszłości aktor lub aktorka.

Jasełka    

W dniach 18-19 stycznia nasze przedszkolaki przygotowały Jasełka z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Na uroczystość przybyło wiele osób. Byli dziadkowie, babcie, rodzice. Dzieci w specjalnie przygotowanych strojach pięknie występowały. Po Jasełkach zaprosiliśmy zebranych gości na poczęstunek. Dzieci obdarowały dziadków laurkami i małymi prezencikami-wszystko zrobione własnoręcznie z niewielką pomocą pań nauczycielek. Było nam bardzo miło, że na uroczystość przybyło tylu gości!

Diaporama    

16 stycznia Teatr Niewielki zaprezentował widowisko artystyczne pt. Czytanie na ekranie, a w istocie diaporama, polegająca na czytaniu bajki przy jednoczesnym wyświetlaniu na ekranie "ruchomych obrazów" ilustrujących tekst. Dzieci dowiedziały się "Jak lew został królem zwierząt" a przy okazji miały okazję potańczyć, rozpoznawać zwierzęta afrykańskie "po sierści" oraz po odgłosach, jakie wydają. Najciekawsze było zaś to, że zwykłe przeczytanie opowiadania było niezwykłe - świetna intonacja i modulacja głosu Pana czytającego sprawiła, że z szeroko otwartymi oczami wszyscy słuchali opowiadania. Na koniec dzieci otrzymały zadanie domowe - poprosić rodziców, by przeczytali im wybraną przez dziecko książeczkę. Ciekawe, czy wszystkie zapamiętały...

Koleda    

Dnia 12 stycznia odbyła się w naszym przedszkolu kolęda.

Dentysta    

W poniedziałek 12 grudnia przybyli do nas mili goście. Tym razem było to spotkanie z dwojgiem stomatologów. W czasie wizyty dzieci przypomniały sobie w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej oraz zaprezentowały przed grupą i gośćmi jak myją ząbki, za co w nagrodę otrzymały drobne upominki. Szczotko szczotko hej szczoteczko ooo!

Liga Ochrony Przyrody    

Dnia 28.11.11 odwiedziły nas wolontariuszki z Ligi Ochrony Przyrody. Zwróciły uwagę dzieci na edukację ekologiczną, tak ważną w dzisiejszych czasach. Spotkanie podzielone było na dwie części: w pierwszej pani Sylwia opowiedziała o prawidłowym zachowaniu się w lesie. W drugiej pani Kasia z pomocą dzieci segregowała śmieci. Dzieci dowiedziały się również, że baterii nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika tylko do specjalnie oznaczonych pojemników. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy "Małego przyrodnika" oraz wręczyły gościom upominiki.

Lekcja prehistorii    

W drugiej połowie listopada w grupie Zajączków i Lwiątek poznaliśmy pradawny świat dinozaurów, wygląd ziemi w czasach prehistorycznych, a także zagadnienia związane z wydobywaniem węgla. Wspólnie wykonaliśmy dużą sylwetę dinozaura. A na koniec każde dziecko zrobiło pociąg towarowy przewożący węgiel.

Teatr Rozmaitości - Zło Tańcem Zwyciężaj    

W piątek 25.11.2011 gościliśmy Teatr Rozmaitości ze spektaklem „Zło tańcem zwyciężaj”. Była to bajka muzyczna opowiadająca o losach gęsiareczki Marysi, która dzieli się z wędrownym cygankiem ostatnim kawałkiem chleba. W warstwie dydaktycznej bajka w sposób szczególny podkreśla wartość zwycięstwa dobra nad złem, potęgę miłości oraz konieczność przebaczania innym.

Ratujmy las    

Teatr Gargulec z przedstawieniem "Ratujmy Las". Piękne, bajeczne kostiumy - owady leśne i zwierzęta. Spektakl rozpoczyna się delikatną uwerturą baletową motyli. Główna postać to odważny Pan Biedronka. Czy uda mu się ocalić las przed zagładą? Wszystko w rękach naszych młodych widzów. Na pewno trzeba nauczyć szacunku do natury źle postępującą dziewczynkę - scena lekcji przyrody.

Sałatka zerówkowiczów    

W tygodniu, w którym omawialiśmy temat „Jesień na działce” poznaliśmy jadalne części warzyw. Nauczyliśmy się rozpoznawać naziemne i podziemne części roślin. Za pomocą dotyku odgadywaliśmy ukryte w koszu warzywa. Pod koniec tygodnia wspólnymi siłami przygotowaliśmy sałatkę warzywną (była wyśmienita).

Pasowanie Słoneczeka    

Pasowanie Słoneczek. W Dniu Edukacji Narodowej nasze dzielne maluchy stały się prawdziwymi przedszkolakami. Wystąpiły, zaśpiewały i złożyły ślubowanie, a Rodzice przygotowali pyszne ciasta. Dzieciom i Rodzicom serdecznie gratulujemy.

Experyment    

Wizyta w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. 14 października grupy: motylków, zajączków oraz lwiątek odbyły wycieczkę do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. To miejsce, to niecodzienna pracownia doświadczalna dla małych i dużych odkrywców. Dzieci miały możliwość własnoręcznie przeprowadzić eksperyment, poznając prawa fizyki i przyrody. Stanowiska, które najbardziej zapadły dzieciom w pamięć to: „Lejek grawitacyjny”, „Muzyczna podłoga”, „Bańki”.

Pani policjantka w Przedszkolu    

W poniedziałek 10. października odwiedziła nasze przedszkole pani policjantka. Celem wizyty była pogadanka z dziećmi na temat bezpiecznej jazdy samochodem, prawidłowego zachowania się na przejściu dla pieszych, a także jak powinien wygladać odpowiednio przygotowany rower dla dziecka. Dzieci poznały na czym polega praca policji, jak wygląda mundur i do czego służą podstawowe atrybuty policyjne. Na koniec wszystkie przedszkolaki dostały odblaski w kaształcie rybki aby być bardziej widocznym na drodze.

Szewczyk Dratewka    

W ostatnim dniu września nasze przedszkole odwiedził Teatr Klapa. Dwaj panowie - Kminek i Koperek zaprezentowali spektakl oparty na lekturze Janiny Porazińskiej pt. „Szewczyk Dratewka”. Opowiadało ono o szewcu, który pomagał innym nie oczekując niczego w zamian. Wspaniałe lalki, porywająca gra aktorska, barwne kostiumy i zaskakujące zakończenie to tylko wybrane elementy, które złożyły się na ciekawe przedstawienie. A hymn: „Koperek i Kminek to lekarstwo na złą minę, Koperek i Kminek to recepta na zły dzień” śpiewały nie tylko dzieci :)