Wydarzenia

   

... Rok przedszkolny 2012/2013 ...

Poznajemy Arizonę    

19 lipca gościliśmy mamę naszych amerykańskich kolegów Koen'a i Kade'a. Pani Ania dzielnie opowiadała o miejscu zamieszkania swojej rodziny - Arizonie. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jaki jest krajobraz, warunki klimatyczne i upodobania kulinarne odległego kraju. Zachwyciły nas piękne zdjęcia przygotowane przez mamę. Dzieci z naszego przedszkola narysowały obrazki ilustrujące zapamiętane informacje. Na pracach znalazły się zatem: pająki, skorpiony, flaga amerykańska, czerwone góry, Wielki Kanion, kaktusy a nawet Indianie. Motylki narysowały dodatkowo kilka bardzo zielonych prac z łąką, lasem i trawą za którą p. Ania bardzo tęskni będąc daleko od swojej ojczyzny. Wszystkie dzieła stworzyły piękny pamiątkowy album, który mama otrzymała w ramach podziękowania za poświęcony nam czas.

Popołudnie w kajaku    

26 czerwca korzystając z zaproszenia Parafialnego Klubu Kajakowego w Straszynie odważni rodzice ze swoimi dziećmi mieli możliwość spędzenia popołudnia w kajaku pływając po straszyńskim odcinku rzeki Raduni.

Wiejska Zagroda    

19 czerwca wszystkie dzieci pojechały na wycieczkę do Wiejskiej Zagrody w Osicach.

Zajęcia teatralne    

18 czerwca rodzice dzieci z naszego przedszkola mieli okazję zobaczyć efekt całorocznej pracy przedszkolnej grupy teatralnej prowadzonej przez pana Zbigniewa Szredera z Teatru Niewielkiego.

Zabawy swobodne    

Podczas zabaw swobodnych Motylki jak to mają w zwyczaju, inspirowane wrażeniami z wycieczki do ZOO, stworzyły swój własny ogród zoologiczny w przedszkolnej sali.

ZOO    

7 czerwca Słoneczka i Motylki pojechały na wycieczkę do ZOO. Podczas tej wizyty dzieci przeżyły niezwykłą podróż kolejką. Okrzykom zachwytu nie było końca. Dzieci ze zdziwieniem patrzyły na korony żurawi koroniastych, szablorogie oryksy i leniwe kangury. Nie dowierzały panu przewodnikowi, że są dwa rodzaje słoni, że rysie zostaną wypuszczone na wolność i że flamingi są różowe od krewetek. W drodze do ZOO nauczyliśmy się prostej piosenki i niemalże cały wyjazd zdominował śpiew i naśladowanie wszystkich widzianych zwierząt. Chociaż trudno nam było udawać dromadery i bydło stepowe, to jesteśmy mistrzami w naśladowaniu krokodyli, węży i słoni. Nawet zmęczenie i utracony kapelusz nie zepsuł dzieciom humorów.

Matemblewo    

7 czerwca Sówki, jako najstarsi przedstawiciele naszych przedszkolaków, pojechały do Diecezjalnego Domu Samotnej Matki im. bł. Jana Pawła II w Gdańsku Matemblewie, aby przekazać fundusze i prezenty zebrane podczas i po Festynie Rodzinnym. Spotkanie z dziećmi i ich mamami przysporzyło nam wiele radości. Dzieci nawiedziły także Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej i przed relikwiami św. Joanny Beretty Molla zaśpiewały nasz przedszkolny hymn. Był także czas na zabawy na świeżym powietrzu na matemblewskiej polanie. Dziękujemy serdecznie Siostrom Kanoniczkom Ducha Świętego za miłe przyjęcie i upominki wręczone naszym przedszkolakom.

Dzień Włoski    

3 czerwca obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Dziecka połączony z Dniem Włoskim. W tym dniu dzieci kolorowały flagę Włoch, konstruowały z klocków najbardziej znane włoskie budowle, a także mogły usłyszeć popularne bajki czytane w języku włoskim. Po śniadaniu zebraliśmy się na apelu przy obrazie najbliższej naszym sercom Włoszki – św. Joanny Beretty Molla, a następnie przemaszerowaliśmy ze śpiewem na ustach i z balonikami w kolorach włoskiej flagi przez nasze osiedle. Na koniec na placu zabaw jedliśmy lody i bawiliśmy się na świeżym powietrzu słuchając włoskich piosenek. To był bardzo wesoły dzień!

Dzień Dziecka w Straszynie    

1 czerwca nasze przedszkole wzięło udział w organizacji "Drugiego Strasznie Fajnego Dnia Dziecka w Straszynie" na boisku szkolnym. Miło nam było wystąpić na scenie i zaśpiewać hymn przedszkola oraz piosenkę o rodzinie. Dziękujemy wszystkim dzieciom, które odwiedziły nasze stoisko. Cieszymy się, że łowienie rybek, malowanie buziek, gra w piłkarzyki i kolorowe baloniki przysporzyły Wam tyle radości.

Festyn Rodzinny - część 2    

29 maja spotkaliśmy się w ogrodzie przedszkolnym na Festynie Rodzinnym. (część 2 zdjęć)

Festyn Rodzinny - część 1    

29 maja spotkaliśmy się w ogrodzie przedszkolnym na Festynie Rodzinnym. (część 1 zdjęć)

Apetyt na świat    

Apetyt na świat - 23 maja gościliśmy w przedszkolu tatę Ali z grupy Motylków, który opowiadał dzieciom o swoich podróżach. Zachwycił dzieci swoją pasją. Dzieci miały niebywałą okazję zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem turystycznym. Były zachwycone rozbijaniem namiotu, rozpakowywaniem plecaka, oglądaniem map, kompasu i GPS-u. Pan Piotr pokazał dzieciom również filmy i zdjęcia z podróży swoich i córki. Ala miała okazję do pokazania kolegom własnego ekwipunku, np. kapoka, przybornika do posiłków, śpiwora oraz własnego wiosła. Tak wiosła. Bo najlepszą atrakcją był wniesiony przez pana Piotra kajak. Obawialiśmy się, że jednoosobowy kajak nie przetrwa takiego oblężenia. Jednak zarówno kajak, namiot jak i sam pan Piotr wyszli ze spotkania bez szwanku. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie na niezwykłą lekcję biwakowania, bo i taką pasję pragniemy zaszczepiać w naszych podopiecznych.

Przegląd Małych Form Teatralnych 2013    

22 maja w Borkowie odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych 2013.

Relikwie św. Joanny    

W niedzielę 19 maja 2013 reprezentanci naszego przedszkola uczestniczyli we Mszy św. w kościele św. Jakuba w Gdańsku u ojców Kapucynów, w czasie której zostały wprowadzone relikwie św. Joanny Beretty Molla. Nasze przedszkole spotkało ogromne wyróżnienie, dzieci wraz z rodzicami i wychowawcami za parą lekarzy uczestniczyły w procesji. Po Mszy św. czekała wszystkich wspaniała zabawa – festyn z udziałem straży pożarnej, przedstawicieli służby zdrowia- ratowników medycznych i policji.

Żaby na trawie    

17 maja Motylki na chwilę zamieniły się w żabki.

Dzień Patronki    

26 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Patronki. To szczególny dzień, który przypomina nam, że każdy z nas może zostać świętym. Nasza patronka to święta w codzienności. Podczas uroczystego apelu przedszkolaki w galowych strojach zaśpiewały hymn przedszkola. Wyruszyliśmy także w pochodzie ulicami osiedla Modre z balonami i chorągiewkami w ręku. W przedszkolu wzięliśmy udział we Mszy św., a dzień zwieńczył koncert na harfie.

Dzień Ziemi    

19 kwietnia w związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi nasze przedszkolaki wyruszyły na ogród z misją specjalną sadzenia nowych roślin. Od dziś z dumą będziemy obserwować ich wzrost każdego dnia. Dzieci wiedzą, że o zieleń trzeba dbać.

Wiosna    

Kiedy stopniał śnieg rozpoczęły się poszukiwania pierwszych oznak Wiosny.

Zajęcia w przedszkolu    

Zaglądamy na zajęcia gimnastyki, rytmiki i angielskiego.

Bajki z Malowanej Skrzyni    

27 marca w związku z Międzynarodowym Dniem Teatru wybraliśmy się na spektakl "Bajki z Malowanej Skrzyni". Przedstawienie opowiadało o niesfornym kurczaku Szpatułku, jego mamie Kwoce, koleżance Myszce i Lisie. Ciekawy kurczak chciał poznać świat poza podwórkiem, choć mama przestrzegała go przed czyhającymi niebezpieczeństwami, to nie udało mu się ich uniknąć, ale jak to w bajkach, wszystko dobrze się kończy. Spektakl pełny był melodyjnych piosenek, wyjazd do teatru bardzo podobał się przedszkolakom i paniom, a dzieci zachowywały się bardzo grzecznie i w skupieniu oglądały przedstawienie.

Droga Krzyżowa    

26 marca diakon Krzysztof poprowadził wraz z dziećmi Drogę Krzyżową.

Morskie Opowieści    

W poniedziałek 25 marca nasze przedszkole odwiedził Teatr Rozmaitości z przedstawieniem pt. "Morskie opowieści". Dzieci nie tylko oglądały spektakl, ale również go tworzyły przez wykonywanie różnych zadań. Losowo wybierane przedszkolaki tworzyły zespoły i brały udział w ratowaniu kapitana Papaja. Różne zadania i ćwiczenia sprawnościowe, które zostały prawidłowo wykonane nagradzane były zdobyciem klucza, co przybliżało dzieci do zakończenia misji z sukcesem. Po zdobyciu pięciu kluczy wszyscy wraz z uratowanym kapitanem wyruszyli "Parostatkiem w wielki rejs". Spektakl był okazją do doskonalenia umiejętności pracy w zespole i kształtowania tzw. "zdrowej rywalizacji".

Wielkanocne Warsztaty z Palmą    

W dniach 20-22 marca w naszym przedszkolu odbywały się "Wielkanocne Warsztaty z Palmą". Naszym zadaniem było wykonanie pięknych kolorowych palemek, a także jednej dużej 2,5 metrowej palmy, którą tworzyły dzieci i rodzice z wszystkich grup.
W Niedzielę Palmową z radością zanieśliśmy je do kościoła.

Cyrk Holidey    

4 marca gościliśmy w przedszkolu Cyrk Holidey. Program artystyczny w wykonaniu pani akrobatki zachwycił dzieci, które miały okazję samodzielnie spróbować sztuczek cyrkowych. Zgodnie jednak stwierdziły, że żonglowanie to nie taka prosta sprawa. Towarzyszący zabawny clown zmierzył się z ogromnymi ciężarami. Hmm… potrafiły to zrobić też nasze panie – to rzeczywiście musiała być jakaś sztuczka.

Bal Karnawałowy 2013    

1 lutego w naszym przedszkolu bawiliśmy się na Balu Karnawałowym.

Gdański Gość Niedzielny    

13 stycznia spotkała nas miła niespodzianka, nasze przedszkole zajęło II miejsce w konkursie fotograficznym na najpiękniejszą bożonarodzeniową stajenkę w archidiecezji gdańskiej zorganizowanym przez Gdański „Gość Niedzielny” i serwis gdansk.gosc.pl.

Do szopy    

21 grudnia w odświętnych strojach spotkaliśmy się na apelu by złożyć sobie życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i wraz z figurką Dzieciątka Jezus pośpieszyć do naszej przedszkolnej szopki i wspólnie pokolędować.

Konkurs szopek    

17 grudnia został rozstrzygnięty zorganizowany przez nasze przedszkole Międzyprzedszkolny Konkurs na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Zwycięzcami w grupie wiekowej 3 i 4 latków zostały dzieci z przedszkola przy Parafii św. Jacka Odrowąża w Straszynie, natomiast w grupie wiekowej 5 i 6 latków I miejsce zajęło przedszkole Zielone Żabki z Juszkowa. Wszystkim biorącym udział w naszym konkursie dziękujęmy i serdecznie gratulujemy.

Wieczór kolęd    

14 grudnia wspólnie z Rodzicami uczestniczyliśmy w Wieczorze Kolęd, na którym mogliśmy śpiewać piękne kolędy przy akompaniamencie organów i skrzypiec. Rodzice wystąpili przed nami na scenie przezentując "Opowieść Wigilijną". Nie zabrakło też świątecznych życzeń, symbolicznego opłatka oraz słodkiego poczęstunku.

Konkurs choinkowy    

14 grudnia z wielką satysfakcją ogłosiliśmy wyniki konkursu na najpiękniejsze Drzewko Bożonarodzeniowe. Poziom prac konkursowych był niezwylke wysoki. Zwycięzcom i ich Rodzicom serdecznie gratulujemy.

Pokazy taneczne    

06 grudnia przybyli do nas także zawodowi tancerze, którzy zaprezentowali przed dziećmi poloneza, mazurka, balet i operę "Dziadka do Orzechów". Nasze przedszkolaki mogły nie tylko zachwycić się pięknem muzyki, strojów i mistrzowskich kroków, ale również wziąć udział w lekcji tańca.

Mikołaj    

06 grudnia zawitał do nas pomocnik św. Mikołaja. Dzieci były zdumione i rozradowane widząc przechadzającego się po przedszkolnym ogrodzie tajemniczego gościa z brodą i workiem na plecach. Ów przybysz bardzo się śpieszył, miał bowiem wiele listów i podążał do innych dzieci.

Terenówka    

04 grudnia dzieci z całego przedszkola miały niezwykłą okazję obejrzenia od „podszewki” a raczej od „podwozia” czyli wewnątrz, zewnątrz, z góry i dołu terenowego samochodu. A to wszystko za sprawą uprzejmości pana Tomasza – taty Kamila (Motylka). Pan Tomek cierpliwie opowiadał dzieciom o niezbędnym wyposażeniu terenowego samochodu, czym sprawił nam nieskrywaną radość. Chłopcy byli wniebowzięci a i dziewczynkom nie znikał uśmiech z twarzy, kiedy wszyscy „gramolili” się do środka auta. Dzieci w podziękowaniu narysowały laurkę z życzeniami, z których jedno utkwiło nam w pamięci najbardziej „życzę tacie Kamila wyścigówki, no bo terenówkę już Pan ma”.

Barbórka    

04 grudnia Motylki świętowały dzień Górnika – Barbórkę. Dowiedziały się jak ciężka jest praca w kopalni, jakie rzeczy można wyprodukować z węgla, jak wygląda codzienny i galowy strój górników. Miały okazję również do eksperymentowania i określania właściwości węgla. Oprócz rysowania węglem, Motylkom podobało się bardzo przymierzanie odświętnej czapki górników - czako. Na zakończenie zajęć dzieci doszły do wniosku, że jest to brudna ale bardzo pożyteczna praca.

Na zamku    

30 listopada grupa Motylków wystąpiła przed rodzicami w przedstawieniu pt. „Przepraszam Smoku”. Było to niezwykłe przeżycie zarówno dla dzieci jak i pań, ponieważ całość została przygotowana w niespełna dwa tygodnie. Przy okazji przygotowań dzieci nabyły wiele nowych kompetencji, m.in. nauczyły się kompromisów, wykazały się niesamowitą pomysłowością i co najważniejsze potrafiły zgodnie współpracować. Przygotowaniom towarzyszyły niesamowicie silne emocje, które również były bardzo twórcze i pozwoliły opanować tremę. Rodzice natomiast wykazali się cechami organizacyjnymi. Niezbędne rekwizyty oraz słodki poczęstunek zostały zorganizowane w mgnieniu oka, nie zawiodła również frekwencja. Bardzo dziękujemy Państwu za zaangażowanie i wsparcie naszych młodych aktorów, którzy doskonale wiedzą, że miecze nie przyniosą tyle pożytku co proste przepraszam i proszę.

Lekcja Historii    

16 listopada dzieci z grupy Motyków i Sówek uczestniczyły w wycieczce do Gdańska. Motylki pofrunęły na lekcję muzealną poświęconą obyczajom królewskim. Dzieci dowiedziały się jakie atrybuty musi mieć prawdziwy król i królowa oraz w jaki sposób dawniej tworzono prawo. Byliśmy radnymi ustalającymi własne zasady w wymyślonym królestwie. Mięliśmy okazję do zbudowania zamku (budowniczowie), narysowania portretu pary królewskiej (malarze) oraz stworzenia mapy całego królestwa (kartografowie). Wszystko to odbywało sie w przepięknych salach gdańskiego Ratusza.

Pasowanie Słoneczek    

12 października odbyło się Pasowanie Słoneczek na przedszkolaka, w którym licznie wzięli udział rodzice i najbliżsi, po części artystycznej odbył się słodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie przy nauce piosenek i wierszy oraz upieczenie pysznych ciast.

Bajka o Smoku Fąfelku    

5 października dzieci miały okazję obejrzeć w przedszkolu przedstawienie Teatru Niewielkiego pt. "Bajka o Smoku Fąfelku". Spektakl składał się z kilku odrębnych historii - mini bajeczek, w których za każdym razem głównym bohaterem był Smok Fąfelek. Z każdej bajeczeki wypływała mądra rada dla dzieci, a najważniejszym przesłaniem całej bajki było ukazanie radości płynącej z bezinteresownego pomagania innym. Mamy nadzieję, że dzieci zachwyciły się postawą tego dobrego smoczka i będą chciały go naśladować.

IV Urodzinki Przedszkola    

1 października nasze przedszkole obchodziło 4 lata pracy. Chcąc uczcić to wydarzenie przedszkolaki przyszły do przedszkola odświętnie ubrane, a podczas uroczystego apelu w urodzinowych czapeczkach odśpiewałty sto lat, hymn przedszkola i wraz z paniami podziękowały Panu Bogu za to, że są zdrowe i mogą rozwijać swoje talenty. I jak na urodziny przystało nie zabrakło słodkiego poczęstunku.

   

... Rok przedszkolny 2011/2012 ...